Szczep 62 Mazowieckich Drużyn Harcerskich i Zuchowych
         "Szaniec"
         im. Batalionu Harcerskiego "Zośka"

Jak spakowac plecak?

W pierwszej kolejności należy zrobić listę na podstawie listy szczepowej zobacz.
Pakujemy się w duży plecak, pojemność nie powinna przekraczać 60-80 litrów.
Na obóz nie wolno spakować się w torbę. W trakcie drogi do obozowiska torba staje się ciężka i niewygodna. Styl harcerski w drużynie harcerzy wymaga, by spakować się w plecak i nie nieść nic w ręku. Poza tym, plecak bedzie potrzebny podczas wędrówki (harcerze). Druga sprawa, to w namiocie nie ma zbyt duzo miejsca i po prostu nie bedzie gdzie walizki schować. Jeśli już nie mamy miejsca w plecaku, a mamy zamiar coś przytroczyć, to zawsze robimy to tak, by plecak nie wyglądał jak toboł Jasia Wędrowniczka, czyli staramy się przytroczyć te rzeczy, które będą wyglądać estetycznie. To znaczy: nic sie nie majta, wszystko jest przytroczone ścisło do plecaka. Jesli troczysz śpiwór, włóż go w torbę na śmieci (reklamówkę) i zawiń. Zabezpieczysz go w ten sposób przed wilgocią i będziesz miał w czym spać. Pamiętaj, w torbie foliowej jest w śpiwór a nie pokrowiec. Jedzenie schowaj do plecaka podręcznego.
Oto kilka rad, zanim zaczniesz pakowanie:
Rzeczy potrzebne podczas pierwszych godzin na obozie spakuj na wierzch. unikniesz "wybebeszania" plecaka w poszukiwaniu potrzebnego przedmiotu. Pamiętaj, ze po przyjeździe musisz zbudować sobie dach nad głową
Pierwszy dzień (w kolejności "od góry"): poncho, menażka, niezbędnik, kubek, przybory do mycia, ubranie do pracy
Na zbiórkę przychodź zawsze w mundurze, chyba, że jest ogłoszone inaczej, pod mundurem miej koszulkę drużyny, w trakcie drogi będziesz mógł zdjąć mundur.
Rzeczy cięższe pakuj na sam dół, spakowane na górze kołyszą w trakcie marszu.
Nie polecamy brania na obóz poduszki. Zajmuje bardzo dużo miejsca w plecaku, a najczęściej i tak nie jest używany na obozie. Jeśli już to jakąś niedużą poduszeczkę typu "jasiek"
Oznacz przed wyjazdem elementy swojego umundurowania, menażkę, kubek, niezbędnik i inne przedmioty. W ten sposób unikniesz pomyłki na obozie, gdy w namiocie harcerze będą mieli podobne wyposażenie. Marker z menażki się zmywa, trwalsze jest wytłoczenie np. inicjałów lub przywiązanie czegoś na stałe.
Zszyj getry z wywijkami (lub weź białe skarpety). Unikniesz w ten sposób dodatkowej pracy na obozie. Jeśli nie wiesz, jak to dokładnie zrobić, spytaj zastępowego, druzynowego lub rodziców
Jeśli widzisz, że wszystko Ci się nie zmieści, zadzwoń do swojego zastępowego, przybocznego, drużynowego. Pomoże Ci się dobrze spakować. Na pierwszy dzień obozu nie ma nic gorszego niż źle spakowany plecak. Poza tym możesz dogadać się z kolegą, może nie wszystko jest potrzebne Wam obu!

Uwaga rodzice! Jeżeli pakujecie zucha, dziecko powinno robić to z Wami. Bedzie wiedziało, jakie rzeczy ma w plecaku. Poza tym, dobrze jest oznaczyć rzeczy dziecka haftem lub naklejką

Zaplanuj swój namiot

Bardzo ważną rzeczą jest zaplanowanie rozkładu namiotu. Juz kilka miesięcy przed obozem będziecie wiedzieć ile osób będzie w namiocie. Dlatego warto zaplanować układ kombajnów i pryczy. Czy będziecie budować prycze piętrowe, czy wkopywane, czy stojące...?
Poniżej podaję wymiary

namiot dycha niska:
wymiary: 5 x 4 m
wysokość w szczycie: 210 cm
wysokość boków: 115 cm

namiot dycha wysoka
wymiary: 5 x 4 m
wysokość w szczycie: 260 cm
wysokość boków: 165 cm

A oto orientacyjne wymiary urządzeń wewnątrz namiotu:
1. Prycza
Wysokość od ziemi: ok. 50-70 cm (nigdy mniej niż 50 cm).
Dlugość: musi być dłuższa od jej własciciela/ki o 20 cm.
Szerokość: ok. 80 cm. (razem z żerdkami), wewnątrz - ok. 75-80 cm (nigdy mniej niż 70 cm).
Gdy jedna prycza zachodzi nad drugą musi być co najmniej 40 cm wyżej (po nalozeniu siennika, koca i śpiwora, czyli co najmniej 50 cm w stanie 'surowym').
Gdy jedna jest cała nad drugą - wtedy różnica musi wynosić minimum 80 cm.
Gdy prycze są koło siebie muszą być 'oparte' na własnych żerdkach (nie mogą mieć wspólnej żerdzi bocznej). Do podwójnej pryczy musi być dostęp z obu stron
Gdy prycze stykają się u wezgłowia, odległość między 'korytkami' musi wynosić co najmniej 20 cm Przestrzeń tę można wspaniale wykorzystać na podręczną półeczkę.

2. Kombajny.
Żerdkowane, oczywiście. Najlepiej w poprzek dłuższego boku półki, żerdka przy żerdce. Wersja minimum, to żerdzie wzdłuż dłuższego boku, w odległości nie większej (w żadnym miejscu) niż 3 cm (2 palce) lub wyplecione linką
Powierzchnia ok. 0.4 m2 na osobę (powierzchnia na co najmniej 4 'kostki' ubrania na osobe + przybory toaletowe. Jedna 'kostka' to ok. 30x30 cm). Pod pryczą o długości 180 cm. mieści się ok. 10-12 'kostek' (2x5-6) czyli jest to miejsce na ubrania dla maksymalnie dla 3 osób.
Bardzo polecam oddzielne półki lub wieszaki na mundury.
Półka pod pryczą Co najmniej 40 cm nad ziemią. Gdy usiądziesz albo położysz się na pryczy, to siennik/materac powinien być co najmniej 10 cm nad ubraniami (czyli w stanie surowym półka co najmniej 35 cm poniżej pryczy).
Pamiętajcie, że warto wykorzystać linki do wyplecenia półki kombajnu. Półka staje się zgrabniejsza i zabiera mniej czasu pracy Unikajcie desek do wykończenia kombajnu. Fatalnie to świadczy o zastępie

Informacje wkrótce

Informacje wkrótce