Szczep 62 Mazowieckich Drużyn Harcerskich i Zuchowych
     "Szaniec"
         im. Batalionu Harcerskiego "Zośka"
          Chorągiew Stołeczna ZHP, Hufiec Pruszków

Obóz harcerski, czyli z czym to się je...

Wakacje są jednym z najważniejszych momentów w harcerskiej pracy. Obozy i letnie wycieczki są podsumowaniem całorocznej pracy drużyn harcerskich. ZHP jest największym organizatorem wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży w kraju – każdego roku około 80 tysięcy osób bierze udział w obozach organizowanych przez harcerzy.
Podczas obozu harcerze uczą się wielu nowych rzeczy. Poznają tajniki puszczaństwa. Uczą się pracy na rzecz innych. Pełnią służbę, zarówno wartowniczą jak i w kuchni.
Harcerz na obozie uczy się współżycia w grupie, działania zespołowego i samodzielnego. Rozwija swoje zmysły i zdolności.
Obóz harcerski nie ma sobie równych wśród form wypoczynku.
Poza tym dzieci na obozie doskonale sie bawią a przez zabawę rozwijają swoją kreatywność

Warunki mieszkaniowe i sanitarne

Gdy harcerze przyjeżdżaja na obóz, stoi tylko las (zuchy mają przygotowane namioty). Przez pierwsze godziny obozowania, należy postawić sobie dach nad głową a nastepnie zbudować prycze
Kolejne trzy, cztery dni, to budowa obozu. Kombajny (półki w namiotach), brama obozowa, tablica rozkazów, p-poż, zdobnictwo i wiele innych... To wszystko trzeba zbudować własnymi rękoma. Tak więc wiemy już, że żeby mieć dach nad głową i miejsce do spania, to trzeba je sobie zbudować. Przysłowie: "Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz" nabiera tu dosłownego znaczenia :)
Gdzie sie harcerz myje? W umywalniach wybudowanych przez kwaterkę. Ciepła woda jest z parnika. A jak służba nawali, to mycie tylko w zimnej wodzie...
Sanitariaty do latryny (lub kabiny WC).
Posiłki są przygotowywane w wybudowanej kuchni. Harcerze spożywają je na stołówce, również zbudowanej przez starszych harcerzy podczas kwaterki.
Opiekę medyczną zapeniają pielęgniarki lub ratownicy medyczni. Jest ambulatorium i izolatki.
Generalnie obóz harcerski to szkoła samodzielności, zaradności, organizacji i kreatywności. Ogromnym plusem jest przebywanie przez dwadzieścia sześć dni na łonie przyrody.

Czy warto?

Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy sam. My już wiemy, że warto. Byliśmy i przeżyliśmy.
I oczywiscie gorąco zachęcamy do wyjazdu na obóz. Poniżej jest link do zdjęć z obozów
Galeria