Szczep 62 Mazowieckich Drużyn Harcerskich i Zuchowych
     "Szaniec"
         im. Batalionu Harcerskiego "Zośka"
          Chorągiew Stołeczna ZHP, Hufiec Pruszków

Sztandar szczepu

W dniu 23 marca 2013 roku, nastapiło uroczyste wręczenie sztandaru, podczas Święta Braterstwa i Służby (Święta Szczepu)
Pomysł wykonania sztandaru kiełkował od roku 2010. Komenda Szczepu doszła do wniosku, że środowisko dojrzało do sztandaru. Ma tradycje, zwyczaje, jest silne. W roku 2012 drużyny szczepu przystapiły do kampanii "Sztandar". Rozpoczęliśmy gromadzenie środków. Ogromny udział w tym mieli rodzice, przyjaciele oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szczepu założone przez rodziców.
23 marca 2013 roku, podczas mroźnego dnia zuchy, harcerze i instruktorzy szczepu zgromadzili się na Powązkach wraz z gośćmi. W imieniu fundatorów, komendantowi Hufca, druhnie hm. Beacie Pawełczyńskiej, sztandar wręczył pan Piotr Jeszke, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szczepu. Nastepnie sztandar został przekazany w ręce komendanta Szczepu, dh. hm. Krzysztof Żuławnika.

Wygląd sztandaru

Sztandar jest kwadratem o bokach 75cm x 75 cm

Awers sztandaru: Na czerwonym tle Biały Orzeł w koronie.
Orzeł haftowany białą nicią na czerwonym tle. Korona , szpony, dziób w kolorze starego złota. Barwy dobrane wg heraldyki. Wysokość orła – 30 cm

Rewers sztandaru: Haft ułożony po przekątnej. Kolor płachty: granat
Na granatowym tle, napis; Związek harcerstwa Polskiego, Szczep 62 Mazowieckich Druzyn harcerskich i Zuchowych "Szaniec" im. Batalionu Harcerskiego "Zośka". Napis jest ułożony po skosie płachty sztandaru. Napis: Szczep 62 Mazowieckich Drużyn Harcerskich i Zuchowych jest ułożony po łuku, centralnie nad Krzyżem Harcerskim, haftowanym srebrem. Pod Krzyżem Harcerskim jest nazwa szczepu. Po bokach Krzyża Harcerskiego są liczby: 1997 - rok powstania środowiska oraz 2013 - rok wręczenia sztandaru. Na dole, w rogu płachty rewersu, jest stylizowane godło szczepu. Liljka harcerska z kotwicą Polski Walczącej na czerwono-granatowej tarczy (takie godło nosimy na chustach)
Całość jest obszyta srebrnymi frędzlami typu sprężynka
Drzewiec (dwudzielny) jest z drewna bukowego, lakierowanego na ciemny brąz. Głowicą drzewca jest srebrna lilijka. Drzewiec ma 190 cm wysokości Kliknij na miniaturkę by zobaczyć duży obrazek

Zdjęcia sztandaru

Kliknij na miniaturkę by powiększyć